С. Л. Тигипко


     
:: Закон о выборах народных
     депутатов Украины


     
:: Выступление В.Литвина на
     съезде блока
     "За Единую Украину!"


     
:: Выступление С.Тигипко на
     съезде блока
     "За Единую Украину!"


     
:: Предвыборная программа
     блока "За Единую Украину!"


     
:: Избирательная гонка
УКР РУС   Написать нам Отправить другу
Добавить в избранное
НОВОСТИ - Бюллетень партии
Бюллетень партии Архив

"Ми спробуємо зробити максимально широкий політичний блок, який ітиме на вибори по центру"

Голова партії "Трудова Україна" Сергій Тігіпко про політичну ситуацію в країні

    Політика і культура. - 17-23 квіт. 2001 р. - № 14.
    (Текст подається зі скороченнями)

    - Війну з олігархами розпочали люди, котрі самі підпадають під це формулювання. На Вашу думку, які фактори спричинили напруження відносин між урядом та частиною парламенту?
    Їх багато. Насамперед, узагалі не відпрацьована платформа співпраці ВР та уряду. Проблеми частково можна розв'язати в законі про Кабінет Міністрів, в законах про міністерства, які також готуються і які надзвичайно потрібні. Не прописано, що таке більшість у парламенті, як вона співпрацює з урядом.
    З другого боку, є проблема, на мій погляд, недооцінювання парламенту як такого з боку Кабміну та Прем'єра. Крім того, багато людей і в уряді, і в парламенті не мислять і не працюють ідеями більшості, натомість звертаючи увагу лише на свої партії.
    На мою думку, нам зараз потрібно подолати цей етап і робити наступні кроки.
    - Ви прийшли до парламенту, заявивши про неможливість роботи в уряді через брак законів. Законів особливо не побільшало, але Ви з колегами знову намагаєтеся повернутися в Кабмін. Чому б замість цього більшості, приміром, не попросити у Президента право формувати Кабінет?
    - Справді, я прийшов до ВР працювати над законопроектами. І скажу, що наша фракція більше від інших підтримувала уряд: ми на першому місці в голосуванні за проекти КМ. Під час обговорення позиції "Трудової України" відбувалося надзвичайно багато дискусій, яку позицію зайняти. Я вважав за потрібне сказати: "Шановні, уряд ближчий до конкретних справ, він краще знає, що потрібно. Кабінет Міністрів краще відчуває закони". Ось якраз таке взаємопроникнення більшості парламенту та уряду зробить спілкування набагато легшим.
    - А чом би Вам не зробити повного кроку і не взятися за формування уряду більшості? Адже Президент напередодні виборів сказав: "Буде більшість - я дам їй право сформувати уряд".
    - Я вважаю, що говорити сьогодні про парламентсько-президентську країну ще рано…
    - …тоді як запропоновану Вами модель критики називають недосконалою, бо ні більшість не має жодної відповідальності перед Кабміном, ні окремі її фракції між собою. Крайнім виявиться, однак, КМ.
    - Представники в уряді з числа більшості повинні весь час апелювати до колег з ВР. І тут уже, я сказав би, набагато зростає відповідальність більшості за діяльність виконавчої влади. І сказати: "Вибачте, але в даній ситуації буде важко Ющенкові, а не тільки, умовно кажучи, Тігіпкові, який там представляє "Трудову Україну". Стосовно законодавчого забезпечення такого рішення, то, думаю, воно буде доцільним, але з часом.
    - Чи можуть в одному уряді працювати фракції, політично-фінансові групи, які конфліктують між собою навіть у парламенті? Умовно скажімо, "Трудова Україна", СДПУ(о), "Регіони України"?
    - Мені здається, що одна з основних проблем уряду сьогодні в тому, що звідти пішло дуже серйозне протистояння і поділ України на олігархів та інших. Розпочали це люди, які самі також дуже чітко підпадають під це формулювання. Якщо ми вже настільки добре живемо, що можемо вести таку війну, то немає проблем. Але хто буде переможцем? Хтось вірить, що, наприклад, праві в Україні, до яких ми зараховуємо УНР, НРУ тощо, зберуть у наступному парламенті більшість.
    - Чи погодитеся Ви з тезою урядовців, що кожен день роботи Кабінету Ющенка обертається збитками для тіньовиків, і що саме вони в парламенті так активно протестують проти цього Кабміну?
    Справді, були якісь "дивні" схеми. Рішенням Кабінету Міністрів надали чимало індивідуальних пільг, що скасовані практично в перші місяці роботи цього уряду... Справді, люди, які стояли за цими структурами, зазнали збитків. Справді, були люди, які заробляли на бюджеті. І цей уряд, уряд Ющенка, уже зробив відповідні кроки, аби перешкодити казнокрадству. Тут треба віддати йому належне. Але я розмовляв нещодавно з Миколою Азаровим, який очолює партію, представлену в парламенті, і той теж підкреслює: він робить сьогодні те ж саме.
    Я не думаю, що мене може хтось звинуватити в тому, що я, мовляв, працював на олігархів, даючи їм можливість лобіювати якісь пільгові рішення. Тому що на всіх тих рішеннях побачите візу "Тігіпко - проти", чи "Згоден з висновками юристів" (які писали про шкідливість тієї чи іншої постанови).
    Узагалі, святих на цьому політичному олімпі вже немає. Не потрібно робити із себе святого за рахунок когось іншого. Давайте мислити категоріями більшості. Якщо праві готові створити коаліцію з комуністами - нема проблем.
    - Якщо повернутися до річниці діяльності уряду, які головні плюси та мінуси роботи КМ Ви визначили б?
    Найбільший позитив - і я з цього хотів би почати - це те, що уряд дійсно почав менше втручатися в економіку, за винятком, можливо, енергетики. З другого боку, підсилено фіскально-бюджетний напрям, зменшено кількість взаємозаліків, знову - за винятком енергетики. За моїми даними, там взаємозаліки проводилися. Скасовано індивідуальні пільги, чіткіше стала працювати державна скарбниця...
    До мінусів я зарахував би весь блок структурних реформ. Тут були надзвичайно слабкі позиції: я маю на увазі адміністративну реформу, приватизацію, дерегуляцію економіки, пенсійну реформу. Досягнень не було. Але це не лише проблема уряду, а й більшості ВР.
    - Ви погоджуєтеся з Юрієм Єхануровим, який попереджує: події в парламенті здатні різко дестабілізувати взаємини України з тим же МВФ, Світовим банком, та й усередині країні?
    - Мені здається, що все залежатиме від того, хто прийде до нового уряду в разі відставки цього й що вони робитимуть. Захід давно вже не реагує ні на які висловлювання, він реагує на дії. За останніх декілька тижнів я зустрічався з представниками адміністрації США, Європейської комісії, Європарламенту - усі чекають дій. Там розуміють, що в частині тих самих структурних реформ уряд зробив менше, ніж міг.
    Якщо прийде прогресивна команда, то проблему зовнішню буде знято надзвичайно швидко. Що стосується внутрішнього фактора, то, на мій погляд, тут дуже багато залежатиме від стосунків, від взаєморозуміння представників правоцентристської частини парламенту.
    Багато що залежатиме від позиції Прем'єра, наскільки конструктивно він поводитиметься. Мені здається, було б добре, якби Віктор Андрійович очолив блок правих партій. Від цього виграла б країна, відбулася б консолідація правих сил. Ми з цієї кризи могли б вийти - ще й підсиленими.
    - Про конструктивну позицію Ющенка: це правда, що Ви декілька разів намагалися зустрітися з паном прем'єром, але ці зустрічі через причини, від Вас не залежні, не відбулися?
    - Одна зустріч у нас була, а на другу - після телефонного дзвінка Віктора Андрійовича - чекаю ось уже декілька тижнів. Я думаю, що це не його проблема, а проблема тих людей, які його оточують.
    - Чим очолювана Вами партія відрізнятиметься від найближчих конкурентів по більшості?
    - Ми спробуємо зробити максимально широкий політичний блок, який ітиме на вибори по центру.
    - І готові об'єднуватися з тими ж об'єднаними есдеками, демсоюзівцями?
    - Готові. Та не з усіма. Але якщо деякі представники заявлять, що вони не братимуть активної у часті в політиці й не впливатимуть на неї, а залишатимуться рядовими членами в цих партіях, - ми готові й до цього. Тому що війна всередині країни ні до чого доброго не призведе, а краще цю війну трансформувати у відповідні рішення КМ та ВР, і щоб вони проходили на "ура". Зрозумійте, це - вихід. Якщо і ліві, і праві голосуватимуть за запровадження якоїсь ідеї, то її вимушені будуть підтримати і так звані олігархічні бізнесові структури, хоча їм це буде невигідно. Бо матимуть великі політичні зобов'язання.

Інтерв'ю підготував Орест СОХАР

 

О партии  Региональные организации  Новости  Фракция в ВР
Общественная жизнь  Выборы  Обратная связь  Карта сайта

Купить деревообрабатывающий станок | Где купить бетон | Як купити квартиру від Києвом | Купити алюмінієвий профіль |